iOS ve MacOs Ayarları (iPhone, iPad,MacOs)

Çankırı Karatekin Üniversitesi eduroam ağına iOS ve MacOs yüklü cihazlar ile bağlanabilmek eduroam profil dosyasını indirip kurmanız gerekmektedir. 

Öncelikle eğer Safari dışında başka bir tarayıcı kullanıyorsanız lütfen devam etmeden önce Safari tarayıcınızı açınız ve eduroam.karatekin.edu.tr adresine Safari ile giriş yapıp aşağıdaki işlemleri yapınız.

1. Safari tarayıcısı ile aşağıdaki linkte tıklayınız. 

Eduroam Cat

1.1 Açılan Sayfada Click Here to Download butonuna tıklayınız.

1.2 Açılan Sayfada Çankırı Karatekin Üniversitesini Bulunuz ve Seçiniz

1.3 Üniversiteyi seçtikten sonra açılan ekrandaki eduroam butonuna tıklayınız ve cihazınıza sertifikamızı indiriniz.

NOT: Dosyayı Safari tarayıcısı ile indirmeniz gerekmektedir. Safari dışında bir tarayıcı ile indirmeniz durumunda yükleme işlemi yapılamayacaktır.

2. Yukarıda linkte tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir seçenek gelecektir. Buradan İzin Ver seçeneğini tıklayıp devam ediniz.

 

 

3. Gelen ekranda Yükle butonuna tıklayınız.

 

 3. Telefon güvenlik parolanızı giriniz.

 

3. Yükle butonuna tıklayınız.

4. Bir kez daha Yükle butonuna tıklayınız.

5. Gelen ekranda kullanıcı adınızı yani eposta adresinizi giriniz.

Öğrenciler için kullanıcı adı (eposta): ogrencino@ogrenci.karatekin.edu.tr (örneğin 180101202@ogrenci.karatekin.edu.tr) şeklindedir. 

Personel için kulllanıcı adı: eposta@karatekin.edu.tr şeklindedir. 

 

6. Şifreniz eposta şifresidir (eğer SMS ile yeni şifre aldıysanız bu şifreyi girmelisiniz). 

7. Yükle butonuna tıklayınız.

8. Telefon ayarlarından Wi-Fi seçeneğine gidiniz. Wi-Fi listesinden eduroam ağına tıklayarak bağlanınız.

9. eduroam ağına bağlandıktan sonra mobil veriniz açık ise kapatınız. Daha sonra herhangi bir tarayıcı ile adres çubuğuna rehber.karatekin.edu.tr  yazarak siteyi açınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir giriş ekranı gelecektir.  

Gelen ekranda kullanıcı adı şifre bilginizi giriniz.

Öğrenciler için kulllanıcı adı: ogrencino@ogrenci.karatekin.edu.tr ve şifre ise eposta şifresidir (eğer SMS ile yeni şifre aldıysanız bu şifreyi girmelisiniz). Şifrenizi bilmiyor ya da hatırlamıyorsanız https://sifre.karatekin.edu.tr/ adresindeki Şifremi Unuttum kısmından yeni bir şifre alabilirsiniz.

Personel için kulllanıcı adı: eposta@karatekin.edu.tr ve şifre ise eposta şifresidir. Şifrenizi bilmiyor ya da hatırlamıyorsanız  https://sifre.karatekin.edu.tr adresindeki Şifremi Unuttum kısmından yeni bir şifre alabilirsiniz.

  3. Başarılı bir şekilde giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Dilerseniz Parolayı Kaydet seçeneğini tıklayarak bir sonraki girişte mevcut parolanın kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

 3. Aşağıdaki ekran sorunsuz bir şekilde eduroam ağına bağlandığınızı göstermektedir. Artık dilediğiniz sayfaya gidebilirsiniz.

 

Öncelikli olarak yukarıdaki  yönergelerin denenmesi ve HİÇ BİR ŞEKİLDE bağlantının kurulmaması durumunda Bilgi İşlem Daire Başkanlığı`ndan destek talep edilmesi rica olunur.

Eduroam ile ilgili destek eposta adresi: ebubekirbas@karatekin.edu.tr