iOS ve MacOs Ayarları (iPhone, iPad,MacOs)

NOT-1 : 2018 Yaz Döneminde tüm öğrencilerin şifreleri güvenlik nedeniyle değiştirilmiştir. Yeni şifreler SMS ile öğrencilere iletilmiştir. Eduroam ağına bağlanırken SMS yolu ile gelen bu şifreyi kullanmanız gerekmektedir. Eğer SMS gelmediyse veya SMS`teki şifreye erişme imkanınız yoksa https://sifre.karatekin.edu.tr adresindeki Şifremi Unuttum linkinden yeni bir şifre edinmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki işlemleri yaparken bu şifreyi kullanmalısınız. 

NOT-2: Eğer şifre için SMS`in geldiği telefon numaranız güncel değilse http://ubis.karatekin.edu.tr/ adresinden UBİS kullanıcı adınız (öğrenci numaranız) ve şifreniz ile giriş yapınız. Ardından  Sağ Üst tarafta yer alan Adınız Soyadınız kısmındaki Bilgilerim linkine tıklayınız. Sayfanın en altında yer alan Erişim Bilgileri bölümünden yeni telefon numaranızı (GSM No) giriniz. (Örneğin 5554443322). Ve sayfanın altındaki Bilgilerimi Güncelle butonu ile işlemi tamamlayınız. Artık üst taraftaki yönergeleri izleyerek yeni bir şifre edinebilir ve ardından aşağıdaki adımları takip ederek cihazınızda eduroam ayarlarını yapabilirsiniz. 

NOT-3: Ayrıca dilediğiniz zaman https://sifre.karatekin.edu.tr adresinden giriş yaparak SMS ile gelen şifreyi başka bir şifre ile değiştirebilirsiniz. 

Çankırı Karatekin Üniversitesi eduroam ağına iOS ve MacOs yüklü cihazlar ile bağlanabilmek eduroam profil dosyasını indirip kurmanız gerekmektedir. 

Öncelikle eğer Safari dışında başka bir tarayıcı kullanıyorsanız lütfen devam etmeden önce Safari tarayıcınızı açınız ve eduroam.karatekin.edu.tr adresine Safari ile giriş yapıp aşağıdaki işlemleri yapınız.

1. Safari tarayıcısı ile aşağıdaki linkte tıklayınız. 

Eduroam profil dosyasını indirmek için tıklayınız.

İKİNCİ LİNK: Eduroam profil dosyasını indirmek için tıklayınız.

NOT: Dosyayı Safari tarayıcısı ile indirmeniz gerekmektedir. Safari dışında bir tarayıcı ile indirmeniz durumunda yükleme işlemi yapılamayacaktır.

2. Yukarıda linkte tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir seçenek gelecektir. Buradan İzin Ver seçeneğini tıklayıp devam ediniz.

 

 

3. Gelen ekranda Yükle butonuna tıklayınız.

 

 3. Telefon güvenlik parolanızı giriniz.

 

3. Yükle butonuna tıklayınız.

4. Bir kez daha Yükle butonuna tıklayınız.

5. Gelen ekranda kullanıcı adınızı yani eposta adresinizi giriniz.

Öğrenciler için kullanıcı adı (eposta): ogrencino@ogrenci.karatekin.edu.tr (örneğin 180101202@ogrenci.karatekin.edu.tr) şeklindedir. 

Personel için kulllanıcı adı: eposta@karatekin.edu.tr şeklindedir. 

 

6. Şifreniz eposta şifresidir (eğer SMS ile yeni şifre aldıysanız bu şifreyi girmelisiniz). 

7. Yükle butonuna tıklayınız.

8. Telefon ayarlarından Wi-Fi seçeneğine gidiniz. Wi-Fi listesinden eduroam ağına tıklayarak bağlanınız.

9. eduroam ağına bağlandıktan sonra mobil veriniz açık ise kapatınız. Daha sonra herhangi bir tarayıcı ile adres çubuğuna rehber.karatekin.edu.tr  yazarak siteyi açınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir giriş ekranı gelecektir.  

Gelen ekranda kullanıcı adı şifre bilginizi giriniz.

Öğrenciler için kulllanıcı adı: ogrencino@ogrenci.karatekin.edu.tr ve şifre ise eposta şifresidir (eğer SMS ile yeni şifre aldıysanız bu şifreyi girmelisiniz). Şifrenizi bilmiyor ya da hatırlamıyorsanız https://sifre.karatekin.edu.tr/ adresindeki Şifremi Unuttum kısmından yeni bir şifre alabilirsiniz.

Personel için kulllanıcı adı: eposta@karatekin.edu.tr ve şifre ise eposta şifresidir. Şifrenizi bilmiyor ya da hatırlamıyorsanız  https://sifre.karatekin.edu.tr adresindeki Şifremi Unuttum kısmından yeni bir şifre alabilirsiniz.

  3. Başarılı bir şekilde giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Dilerseniz Parolayı Kaydet seçeneğini tıklayarak bir sonraki girişte mevcut parolanın kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

 3. Aşağıdaki ekran sorunsuz bir şekilde eduroam ağına bağlandığınızı göstermektedir. Artık dilediğiniz sayfaya gidebilirsiniz.

 

Öncelikli olarak yukarıdaki  yönergelerin denenmesi ve HİÇ BİR ŞEKİLDE bağlantının kurulmaması durumunda Bilgi İşlem Daire Başkanlığı`ndan destek talep edilmesi rica olunur.

Eduroam ile ilgili destek eposta adresi: destek@karatekin.edu.tr